Dom inteligentny – dom, który zadba o Ciebie
- Krystian Dłuski
- 17 mar 2015
- 3 minut(y) czytania

Wyobraź sobie dom, który wszystko robi za Ciebie. Nie musisz wydawać żadnych poleceń ani nawet pomyśleć o tym czego potrzebujesz, ponieważ wszystkie Twoje potrzeby i zachcianki są realizowane, zanim sam zdążysz ich zapragnąć. Dom, który przewiduje warunki pogodowe i dostosowuje temperaturę w domu tak, byś zawsze czuł się w, nim komfortowo. Inteligentna automatyzacja funkcjonowania budynku mieszkalnego jest dziś, jak najbardziej realna oraz powszechna w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Szwajcaria, a być może wkrótce zyska popularność również w Polsce.
Jeśli cenisz ekologię, wygodę i bezpieczeństwo oraz prowadzisz aktywny tryb życia i zdarza Ci się zapomnieć o zamknięciu okna w czasie deszczu, wyłączeniu światła lub przykręceniu ogrzewania przed wyjazdem na wakacje, to dom inteligentny jest właśnie tym, czego potrzebujesz. Tym co czyni go wyjątkowym, jest zintegrowany system sterowania, który może zarządzać wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami automatycznie.
Szybki rozwój automatyki sprawia, że domy inteligentne dają konsumentom coraz większe możliwości. System zarządzania może być nie tylko programowany, ale również jest w stanie dostosowywać się do indywidualnych potrzeb każdego z domowników. System czujników i detektorów, niczym układ nerwowy, dostarcza informacji do „mózgu” budynku, który odpowiednio reaguje i zapamiętuje twoje upodobania, tworząc schemat działań dostosowany do preferencji.
Ekologia
Zintegrowany system sterowania może Ci zapewnić jak najmniejsze rachunki za prąd i energię, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. Jeśli zaśniesz przy włączonym świetle, system zareaguje na brak ruchu wyłączając lub przygaszając światło w zależności od Twoich upodobań. System może sterować ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu oddzielnie, a dzięki detektorom ruchu, także w zależności od tego, czy w danym pokoju ktoś przebywa. Dodatkowo, jeżeli system jest wyposażony w połączenie internetowe, może regulować temperaturę w zależności od pobranych prognoz pogody. Jeśli budynek będzie wyposażony w różne źródła energii, system może regulować ich udział w zasilaniu domu w zależności od zapotrzebowania w danym momencie tak, aby był on optymalny zarówno dla osób przebywających wewnątrz domu jak i środowiska oraz Twojej kieszeni.
Wygoda
Nie sposób zliczyć wszystkich udogodnień, jakie daje inteligentny dom. Rynek zagraniczny jest przepełniony czujnikami, detektorami i urządzeniami zdolnymi do zsynchronizowania z systemem budynku. Różnorodność tych urządzeń może niedługo dorównać bogactwu aplikacji na smartfony – inteligentne telefony, ponieważ szybkość ich produkcji może osiągnąć identyczny pułap. Obecny rozwój automatyki i robotyki pozwala nam sądzić, że wkrótce wszystkie urządzenia w domu, od telewizora po budzik w sypialni, będą mogły być zsynchronizowane w jednym systemie, dając użytkownikom ogromną
wygodę. Wygoda ma jednak swoją cenę. Koszt całej instalacji w wersji podstawowej ( sterowanie oświetleniem) wynosi na polskim rynku ok. 250zł/m2, natomiast koszt instalacji w wersji z dodatkami sięga rzędu 500zł/m2 wzwyż.
Bezpieczeństwo

Zestaw czujników i detektorów może również współpracować z systemem alarmowym, ale to nie jedyny sposób zwiększenia bezpieczeństwa domu. System sterowania może symulować Twoją obecność, podczas gdy Ty spędzasz weekend poza domem. Nie polega to jednak wyłącznie na stałym i monotonnym włączaniu i wyłączaniu światła. System, dzięki zapamiętanym danym dotyczącym indywidualnych upodobań, może odtwarzać zachowania poprzez włączanie Twojej ulubionej muzyki lub otwieranie okien o charakterystycznych porach dnia, a wszystko to w sposób pozornie przypadkowy i spontaniczny. Niestety, podporządkowanie wszystkich systemów w budynku do jednego systemu sterującego ma jedną bardzo poważną wadę – jeśli nie będzie on odpowiednio zabezpieczony i regularnie sprawdzany, w przypadku awarii może pozbawić cały dom zabezpieczenia, a w szczególnym wypadku, nawet nie informując o tym administratora budynku.
Miejsce naszego mieszkania, to inwestycja na całe życie. Warto zainwestować każde oszczędności, jeżeli pragniemy zbudować budynek, który nie tylko będzie nam służył przez lata, ale i spełniał nasze najskrytsze marzenia. Architektoniczny komputer spełni wszystkie z wymienionych zalet dbając o nasze zadowolenie pod każdym względem. W krajach wysoko rozwiniętych cywilizacyjnie budynki inteligentne stają się standardem i cieszą rosnącą popularnością osiągając coraz większy zasięg stosowania.
Dom jest miejscem, w którym Ty i Twoi bliscy powinniście czuć spokój, komfort i bezpieczeństwo, dlatego warto pomyśleć jak zadbać o te potrzeby. Każdego, kto jest w stanie uzyskać kapitał na rzecz swojej przyszłości i pragnie uszczęśliwić swoją rodzinę na najwyższym poziomie, to z pewnością budowa w tej technologii przybliży o krok do zapewnienia tych wartości. Nieustannie rosnąca popularność tego typu budownictwa w krajach zachodnich, jest dowodem jakości inwestycji, dlatego, jeśli wahasz się z podjęciem decyzji, to możesz być pewny, że na przestrzeni najbliższych lat, domy inteligentne staną się standardem, także w naszym kraju. Więc, jeżeli troszczysz się o to, aby odpowiednio zadbać o potrzeby swoje i swoich bliskich w najbardziej nowoczesnym wydaniu, to pozbądź się wątpliwości i zdecyduj się na dom, który zadba o Ciebie.
Bibliografia:
1. Niezabitowska.E.: Budynek inteligentny - Tom I Potrzeby użytkownika a standard budynku inteligentnego , Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2005
2. Niezabitowska.E.: Budynek inteligentny - Tom II Potrzeby użytkownika a standard budynku inteligentnego , Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2005
3. http://www.automatyka.pl
Ostatnie posty
Zobacz wszystkiePolska jako członek Unii Europejskiej ma za zadanie promowania odnawialnych źródeł energii (OZE). Do roku 2020 wszystkie nowo budowane...
Budujemy dom. Z myślą o stworzeniu miejsca, w którym znajdziemy schronienie i swój kąt na Ziemi. Inwestujemy swój czas i energię w pracę...
Comments